Otevírací doba
PO   8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
ÚT   ZAVŘENO  
ST   8:00 - 11:00   12:00 - 18:00
ČT   7:30 - 11:00  
  8:00 - 11:00  

 

Kontakty

Podještědské muzeum a knihovna, p. o.

Kostelní 10/IV

463 43  Český Dub

 

IČO 750 96 188

 

Telefon: 485 147 624

 

E-mail: knihovna@cdub.cz

 

Přímé kontakty na zaměstnance

Aktuality

Ohlédnutí za rokem 2008

Rok 2008 byl pro knihovnu rokem řady změn. Po odchodu paní Ivy Slámové a posléze i nově jmenovaného ředitele, byla od 11. června jmenována městskou radou do funkce ředitelky knihovny Milena Beranová. Ze všeho nejdříve bylo potřeba řešit i další personální obsazení knihovny, novou knihovnicí se stala Alena Tvrzníková. V našem týmu je pak ještě na částečný úvazek dlouholetý pracovník knihovny pan Oldřich Suchomel. Po vyřešení personálního obsazení v polovině roku jsme se všichni snažili naplňovat očekávání od Vás – čtenářů, tj. zajišťovat kvalitní a příjemné podmínky v knihovně. Za úspěch považujeme to, že jsme v letošním roce nakoupili celkem 644 nových knih a půjčovní dobu jsme z původních 15 hodin v týdnu rozšířili na 27 hodin. Kromě tradičních akcí, které se během roku v knihovně pořádaly, bychom rádi připomenuli uspořádání 12. ročníku celostátní akce „Týden knihoven“ a tři rekordně navštívené besedy - „Indie - země kontrastů“, „Cestování po Islandu“ a „Staré obrázky Českého Dubu“. Každá beseda totiž přivedla do knihovny přes 80 posluchačů a ukazuje se, že setkání nad zajímavými tématy mají pro naše spoluobčany velký význam. Rádi bychom na tomto míst poděkovali všem dětem, které se zúčastnily výtvarné soutěže ,,Dášeňka - čili život štěněte“. Kromě práce v knihovně zajišťujeme také provoz informačního centra a spolupracujeme na kulturních akcích pořádaných městem.

Zajímavé články

Kuriozity ze světa knih:

 

Nejmenší bibli

o rozměrech 5x7 mm předvedl v květnu 1997 Gejza Gabčov pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. byla nalezena ve Stříbře na půdě domu, ve kterém za II. světové války sídlilo gestapo, je psaná švabachem a pochází z roku 1857.

Nejrychlejší napsání knihy

Josef Formánek napsal za 11 hodin a 19 minut knihu létající Jaguár o rozsahu 79 stran textu formátu A6 (31 645 znaků). Psaní bylo zahájeno vylosováním tří náhodných, autorovi do té doby neznámých témat, která zakomponoval do děje knihy. Výkonu bylo dosaženo 2.-3.června 2004 v paláci knih Luxor v praze. 

Strahovská knihovna

patří k nejkrásnějším a stylově nejzachovalejším evropským knihovnám. je součástí strahovského kláštera, jenž náleží k nejvýznamnějším památkám České republiky, jeho nejstarší část nechal postavit král Vladislav II. již v roce 1140. V knihovně se nachází přes 130 000 knih, unikátní sbírka 3000 rukpisů a 2000 prvotisků, teologická literatura, atlasy, herbáře, kroniky, cestopisy a alchymistické knihy.

Nejstarším rukopisem

na našem území je zlomek evangelia sv. Marka ze 6. století s vlastnoručním přípisem Karla IV., který jej získal v říjnu 1354. Jedná se o 2 listy pergamenu o rozměrech 305x255 mm.

Nejmenší českou tištěnou knihou

je sedmijazyčný Otčenáš o rozměrech 6x6 mm, který mohou vidět návštěvníci Památníku národního písmnictví v Praze.

V raném středověku

byly knihy ručně psané a tudíž velice ceněné. Mohla si je dovolit pouze církev, univerzity a bohatí a byly často přivázány řetězy k policím proti odcizení.

Nejprodávanější spisovatelkou vůbec

je autorka detektivek Agatha Christie. Od roku 1920 bylo prodáno kolem bilionu kopií jejích děl v anglicky mluvích zemích a další bilion ve více než 45ti jazycích. Do kapsy jí může strčit jen Bible a William Shakespeare.

Česko je v první desítce

nikoli v množství pití desítek, ale v počtu vydaných knižních titulů. Česká republika se řadí v množství vydaných knižních titulů přepočtených na počet obyvatel do elitní desítky. Navzdory všem počítačům, televizím a jiným technickým vymoženostem náš národ čte. Čte hodně a všechno.

UŽITEČNÉ ODKAZY