Otevírací doba
PO   8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
ÚT   ZAVŘENO  
ST   8:00 - 11:00   12:00 - 18:00
ČT   7:30 - 11:00  
  8:00 - 11:00  

 

Kontakty

Podještědské muzeum a knihovna, p. o.

Kostelní 10/IV

463 43  Český Dub

 

IČO 750 96 188

 

Telefon: 485 147 624

 

E-mail: knihovna@cdub.cz

 

Přímé kontakty na zaměstnance

Aktuality

Akce rok 2020

USKUTEČNĚNÉ AKCE V ROCE 2020

 

Týden knihoven 2020

 

Týden knihovne letos proběhl ve dnech 5.- 9. října 2020. Do knihovny se přišly podívat děti z 1.B, 1.C a 3.A. Od prvňáčků jsem se dozvěděla, že mají nové písmeno O a celkem už umí 6 písmeneksmileyUrčitě z nich brzy budou výborní čtenáři. Třeťákům šlo čtení krásně a hned druhý den jich několik  navštívilo knihovnu s rodiči a vypůjčilo si pár knížek domů. 

 

***************************************************************************************

 

9. 6. 2020 4.B v knihovně

 

V úterý 6. června paní učitelka Blanka Hladká se 4.B přišla do knihovny. Dnešní téma bylo zdravá výživa a zdravé vaření. Děti měly za úkol zamyslet se nad stravováním, vybrat z kuchařky zdravé jídlo a vypracovat pracovní list k tomuto tématu. Děti se snažily a možná z pracovních listů vznikne třídní kuchařka.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 

***************************************************************************************

 

PREZENTACE PROJEKTU ŽÁKŮ ZŠ ČESKÝ DUB

"OBOJŽIVELNÍCI A PLAZI V PODJEŠTĚDÍ"

 

Ve čtvrtek 5. března 2020 zaplnili improvizovaný přednáškový sál Městské knihovny v Českém Dubu nejen zvídaví návštěvníci přírodopisné prezentace, ale také několik desítek studenokrevných živočichů v podobě fotografií, pořízených pohotovými fotografy na několika lokalitách v Podještědí. Projekt ZŠ Český Dub, vedený paní učitelkou Mgr. Věrou Horáčkovou, výrazně podporovaný i profesionály z řad ochránců přírody, představuje unikátní pozorovací a současně také ochranářskou práci skupiny dobrovolníků, kterým není lhostejný osud uvedené skupiny živočišné říše, z níž řada druhových zástupců představuje smutné řádky v seznamu ohrožených druhů. 

V rámci čtvrteční prezentace projektu byly odvyprávěny "příběhy" čtyř vzácných a ohrožených druhů, pozorovaných v podještědské přírodě - čolka horského, ještěrky obecné, mloka skvrnitého a dvou hadích "sestřenic", užovek obojkové a hladké. Někteří z přítomných přišli na přednášku s obdivem k těmto v mnoha ohledech zajímavým tvorům, jiní spíše se zvědavostí, leč s předsudkem lehkého strachu či odporu k našim slizkým a hadovitým společníkům. Věřím však, že po skončení vyprávění vedoucí projektu Mgr. Věry Horáčkové a třech jejích obojživelníkomilných svěřenců Markétky, Adélky a Lukáše, odcházeli domů s mnohem vstřícnějšími pocity. Děkujeme všem přednášejícím, včetně čestného hosta z odboru životního prostředí Krajského úřadu Libereckého kraje Mgr. Radomíra Studeného, za zajímavou a povedenou prezentaci, i za práci, kterou pro přírodu v našem okolí společně s mnoha dalšími dobrovolníky dělají. 

A ty, kteří se přednášky neúčastnili, srdečně zveme alespoň na prohlídku tematické výstavy, která je v městské knihovně k vidění až do konce dubna. V tuto chvíli však zájemce o výstavu upozorňujeme na dočasné uzavření knihovny pro veřejnost z důvodu stávající epidemiologické situace, věříme však, že toto nepříjemné, leč nezbytné mimořádné opatření nebude potřeba dlouho. Zdraví nás všech je však to nejdůležitější, proto všem přejeme hlavně pevné zdraví, zvlášť v těchto neblahých dnech.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 

*********************************************************************

 

25. 2. 2020 4.A v knihovně

 

V úterý 25. února paní učitelka Kateřina Řídká se 4.A přišla do knihovny. Dnešní téma bylo zdravá výživa a zdravé vaření. Děti měly za úkol zamyslet se nad stravováním, vybrat z kuchařky zdravé jídlo a vypracovat pracovní list k tomuto tématu. Děti se snažily a možná z pracovních listů vznikne třídní kuchařka.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 

***************************************************************************************

 

Výstava  BROUK PYTLÍK A JEHO KAMARÁDI

 

Do konce února si můžete prohlédnout obrázky a práce dětí, které jsou v knihovně vystaveny. Výstavka vzešla z  výtvarné soutěže, která byla vyhlášena u příležitosti  Týdne s českodubskou knihovnou 2019 a připomněli jsme si 120 výročí narození známého dětského spisovatele a malíře Ondřeje Sekory.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 

 

Zajímavé články

Kuriozity ze světa knih:

 

Nejmenší bibli

o rozměrech 5x7 mm předvedl v květnu 1997 Gejza Gabčov pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. byla nalezena ve Stříbře na půdě domu, ve kterém za II. světové války sídlilo gestapo, je psaná švabachem a pochází z roku 1857.

Nejrychlejší napsání knihy

Josef Formánek napsal za 11 hodin a 19 minut knihu létající Jaguár o rozsahu 79 stran textu formátu A6 (31 645 znaků). Psaní bylo zahájeno vylosováním tří náhodných, autorovi do té doby neznámých témat, která zakomponoval do děje knihy. Výkonu bylo dosaženo 2.-3.června 2004 v paláci knih Luxor v praze. 

Strahovská knihovna

patří k nejkrásnějším a stylově nejzachovalejším evropským knihovnám. je součástí strahovského kláštera, jenž náleží k nejvýznamnějším památkám České republiky, jeho nejstarší část nechal postavit král Vladislav II. již v roce 1140. V knihovně se nachází přes 130 000 knih, unikátní sbírka 3000 rukpisů a 2000 prvotisků, teologická literatura, atlasy, herbáře, kroniky, cestopisy a alchymistické knihy.

Nejstarším rukopisem

na našem území je zlomek evangelia sv. Marka ze 6. století s vlastnoručním přípisem Karla IV., který jej získal v říjnu 1354. Jedná se o 2 listy pergamenu o rozměrech 305x255 mm.

Nejmenší českou tištěnou knihou

je sedmijazyčný Otčenáš o rozměrech 6x6 mm, který mohou vidět návštěvníci Památníku národního písmnictví v Praze.

V raném středověku

byly knihy ručně psané a tudíž velice ceněné. Mohla si je dovolit pouze církev, univerzity a bohatí a byly často přivázány řetězy k policím proti odcizení.

Nejprodávanější spisovatelkou vůbec

je autorka detektivek Agatha Christie. Od roku 1920 bylo prodáno kolem bilionu kopií jejích děl v anglicky mluvích zemích a další bilion ve více než 45ti jazycích. Do kapsy jí může strčit jen Bible a William Shakespeare.

Česko je v první desítce

nikoli v množství pití desítek, ale v počtu vydaných knižních titulů. Česká republika se řadí v množství vydaných knižních titulů přepočtených na počet obyvatel do elitní desítky. Navzdory všem počítačům, televizím a jiným technickým vymoženostem náš národ čte. Čte hodně a všechno.

UŽITEČNÉ ODKAZY