Otevírací doba
PO   8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
ÚT   ZAVŘENO  
ST   8:00 - 11:00   12:00 - 18:00
ČT   7:30 - 11:00  
  8:00 - 11:00  

 

Kontakty

Podještědské muzeum a knihovna, p. o.

Kostelní 10/IV

463 43  Český Dub

 

IČO 750 96 188

 

Telefon: 485 147 624

 

E-mail: knihovna@cdub.cz

 

Přímé kontakty na zaměstnance

Aktuality

Akce rok 2009

 

USKUTEČNĚNÉ AKCE V ROCE 2009

 


Pohádkové dárečky aneb předvánoční čtení
 

Předvánoční čas příjemně plynul s našimi nejmenšími. Po čtyři pátky se v knihovně rozbalovaly dárečky v podobě pohádek.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 

 

***************************************************************************************

Cestopisná beseda Keňa, život pod africkým nebem
 

Na komentované promítání fotografií z cest po Keni pod názvem "Keňa, život pod africkým nebem" nás pozvaly cestovatelky Monika Schierová a Monika Sobotková.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 


***************************************************************************************


Cestopisná beseda Peru s výletem do Bolívie
 

Prostřednictvím cca 600 fotografií a několika krátkých videí jsme viděli nejdříve život v hlavním městě Limě. Dále jsme šli po stopách Inků po trase Cusco, Pisco, Urubamba, Olantaytambo a z Aquas Calientes vystoupali jsme na tajuplné Machu Picchu. Potom jsme se  přemístili k jezeru Titicaca a města Puna na jeho břehu a na rákosové ostrovy Uros. V Bolívii jsme navštívili La Paz - nejvýše položené hlavní město světa, Měsíční údolí a Palca kaňon. Po návratu do Peru jsme si prohlédli Arequipu, klášter Santa Catalina a nejhlubší kaňon světa Kolca. Na závěr nechyběly národní parky Ballestas a Paracas, ani tajuplné obrazce a linie v oblasti Nazcy.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 

 

***************************************************************************************

Noc s Andersenem 2009
 

NOC S ANDERSENEM V pátek 3. dubna si v Městské knihovně v Českém Dubu děti již tradičně užily "Noc s Andersenem". Děti si nejdříve zahrály "Na stopovanou" a pak navštívily Podještědské muzeum a Johanitskou komendu. Během prohlídky se opravdu nikdo nenudil, neboť průvodce Martin Hess přizpůsobil prohlídku muzea věku dětí a navíc pro ně připravil soutěž, za což mu patří velké poděkování. Po návratu do knihovny strávily děti příjemné chvíle při malování a povídání o knihách s p. ředitelkou Milenou Beranovou. Všem se také splnilo přání, aby během „Noci s Andersenem“ z knížek vystoupily některé pohádkové postavy. V podání herců divadelního souboru Vojan přišly do knihovny „Jaro“, „Léto“, „Podzim“ a „Zima“. Pohádkové postavy si s dětmi vyprávěly a společně zazpívaly písničky. A pak už přišly na řadu spací pytle a uložení ke spánku. Nový den jsme společně přivítali ranním čajem a dobrými koláčky. Po snídani mezi děti zavítali členové Policie ČR p. Denisa Jandusová a p. Roman Dufek, kteří si s dětmi povídali o tom, jak se chovat bezpečně na silnicích. Všechny děti pak obdržely pexeso s dopravními značkami. Také jim patří velké poděkování za jejich hezký přístup k dětem. Akce se všem líbila a tak už dnes se těšíme se na příští rok, kdy ji určitě zopakujeme.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

 


 

Ohlédnutí za rokem 2009

 

Rok 2009 byl pro knihovnu rokem klidným a stabilním. Kromě několika výtvarných a literárních soutěží, které probíhaly po celý rok, máme za sebou úspěšnou březnovou Noc s Andersenem. Letní měsíce byly ve znamení zvýšeného zájmu o veřejný internet a služeb infocentra. Podzim jsme zahájili tradičním Týdnem knihoven a cestopisnými besedami. Pro žáky základní školy, kteří navštívili knihovnu v rámci výuky jsme připravili zajímavé programy, které zahrnovaly práci s knižním fondem a internetem. Předvánoční čas příjemně plynul s našimi nejmenšími. Po čtyři pátky se v knihovně rozbalovaly dárečky v podobě pohádek. Do knihovního fondu přibylo 651 nových knih. Knihovna má zaregistrováno 300 čtenářů. V loňskén roce poskytla 34 238 výpůjček a vyřídila 90 požadavků v meziknihovním systému. Internet využilo 1 768 zájemců. Celkově knihovnu navštívilo 4950 občanů, kteří měli zájem o naše služby. Knihovní fond má celkem 33 320 svazků a půjčovní dobu 27 hodin týdně.

Zajímavé články

Kuriozity ze světa knih:

 

Nejmenší bibli

o rozměrech 5x7 mm předvedl v květnu 1997 Gejza Gabčov pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. byla nalezena ve Stříbře na půdě domu, ve kterém za II. světové války sídlilo gestapo, je psaná švabachem a pochází z roku 1857.

Nejrychlejší napsání knihy

Josef Formánek napsal za 11 hodin a 19 minut knihu létající Jaguár o rozsahu 79 stran textu formátu A6 (31 645 znaků). Psaní bylo zahájeno vylosováním tří náhodných, autorovi do té doby neznámých témat, která zakomponoval do děje knihy. Výkonu bylo dosaženo 2.-3.června 2004 v paláci knih Luxor v praze. 

Strahovská knihovna

patří k nejkrásnějším a stylově nejzachovalejším evropským knihovnám. je součástí strahovského kláštera, jenž náleží k nejvýznamnějším památkám České republiky, jeho nejstarší část nechal postavit král Vladislav II. již v roce 1140. V knihovně se nachází přes 130 000 knih, unikátní sbírka 3000 rukpisů a 2000 prvotisků, teologická literatura, atlasy, herbáře, kroniky, cestopisy a alchymistické knihy.

Nejstarším rukopisem

na našem území je zlomek evangelia sv. Marka ze 6. století s vlastnoručním přípisem Karla IV., který jej získal v říjnu 1354. Jedná se o 2 listy pergamenu o rozměrech 305x255 mm.

Nejmenší českou tištěnou knihou

je sedmijazyčný Otčenáš o rozměrech 6x6 mm, který mohou vidět návštěvníci Památníku národního písmnictví v Praze.

V raném středověku

byly knihy ručně psané a tudíž velice ceněné. Mohla si je dovolit pouze církev, univerzity a bohatí a byly často přivázány řetězy k policím proti odcizení.

Nejprodávanější spisovatelkou vůbec

je autorka detektivek Agatha Christie. Od roku 1920 bylo prodáno kolem bilionu kopií jejích děl v anglicky mluvích zemích a další bilion ve více než 45ti jazycích. Do kapsy jí může strčit jen Bible a William Shakespeare.

Česko je v první desítce

nikoli v množství pití desítek, ale v počtu vydaných knižních titulů. Česká republika se řadí v množství vydaných knižních titulů přepočtených na počet obyvatel do elitní desítky. Navzdory všem počítačům, televizím a jiným technickým vymoženostem náš národ čte. Čte hodně a všechno.

UŽITEČNÉ ODKAZY