Otevírací doba
PO   8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
ÚT   ZAVŘENO  
ST   8:00 - 11:00   12:00 - 18:00
ČT   7:30 - 11:00  
  8:00 - 11:00  

 

Kontakty

Podještědské muzeum a knihovna, p. o.

Kostelní 10/IV

463 43  Český Dub

 

IČO 750 96 188

 

Telefon: 485 147 624

 

E-mail: knihovna@cdub.cz

 

Kontakty na zaměstnance najdete ZDE.

 

 

Povinně zveřejňované informace naleznete ZDE.

Aktuality

V českodubské knihovně je také prodejní místo Evstupenky. V otevírací době knihovny je možné si zakoupit či vyzvednout  vstupenky na všechny akce prezentované na portálu. Více informací na:

https://www.evstupenka.cz/mista/70-ceska-beseda-cesky-dub

.

.

 

Od 18.5.2020 začínáme vracet vstupné za Karla Šípa a pokračujeme v předprodeji vstupenek na Podještědské divadelní slavnosti. Více informací o programu na 

http://www.divadelnislavnosti.cz/

Prodej publikací, pohledů a map

 

 

Městská knihovna v Českém Dubu Vám nabízí prodej vybraných publikací a map, vážících se na oblast Podještědí. Dále zde můžete zakoupit též pohlednice, turistické vizitky a známky.  Připravena pro Vás máme rovněž turistická razítka Města Český Dub a

Podještědského muzea.

 

***

 

Tomáš Edel
Podještědí v Hitlerově třetí říši. Kronika obyčejného života let 1938-1946.

Vyd. Podještědské muzeum a knihovna, p. o. v roce 2015


Kniha svým čtenářům předkládá historické informace vážící se k období let 1938 – 1946 v regionu českodubského Podještědí. Jde o řadu doslovně otištěných dobových textů a autentického obrazového materiálu, provázené propojujícími komentáři založenými na autorově studiu dobových pramenů a dalších archiválií, uložených v Podještědském muzeu a v dalších veřejných i soukromých sbírkách. Současně vychází také z nesmírně cenných osobních výpovědí pamětníků uvedených událostí, s nimiž autor knihy na vydaných textech a komentářích po mnoho měsíců intenzivně spolupracoval. Kniha velmi zdařile slučuje informace získané z regionálních obecních, školních a soukromých kronik s vyslechnutými příběhy „obyčejných“ lidí z řídnoucích řad pamětníků.  Tímto spojením vnikl vzácně ucelený a přitom velmi detailní průřez dějin „obyčejného života“ v Podještědí v uvedených letech poznamenaných válkou.

Kniha spatřila světlo světa poprvé v roce 2009, přičemž byla ve vydaném nákladu 1000 ks rozebrána během jedné jediné sezóny. Vzhledem k historickému významu obsažených údajů i k samotnému charakteru knihy byla po celou dobu od jejího vyprodání opakovaně požadována jak odbornou veřejností, tak i laiky zajímajícími se o dějiny zdejšího kraje, ale i o historii uvedeného období obecně. Druhé vydání, připravené Podještědským muzeem a knihovnou , p. o. k pátému výročí úmrtí autora, který byl dlouholetým ředitelem Podještědského muzea v Českém Dubu, vyšlo v roce 2015 díky laskavé finanční podpoře sponzorů (v abecedním pořadí): ELECTROPOLI-GALVIA, s. r. o. Český Dub; HPQ – Plast, s. r. o. Český Dub; LUKOV Plast spol. s r. o.; Marie Janečková - Drogerie, Český Dub; Město Český Dub; REAGRO spol. s r.o., Hoření Starý DubZa finanční i morální podporu při vydání knihy všem zúčastněným velice děkujeme.

 

T. Edel: Podještědí v Hitlerově třetí říši    Cena 100 Kč

 

*******************************************************************************

Tomáš Edel
Českodubsko v památkách 12. - 20. století

Vyd. Podještědské muzeum Český Dub v roce 2006


Českodubsko prošlo od začátku 90. let 20. století mimořádně šťastným obdobím odhalování své překvapivě bohaté středověké historie. Objev knížecího hradu Vladislavice z počátku 12. století, v jehož areálu založil Havel z Lemberka se sv. Zdislavou krátce po roce 1237 johanitskou komendu sv. Ducha, představuje jen zlomek poznávání této půvabné podještědské krajiny. Autor, na základě vlastních dlouholetých výzkumů i výsledků práce týmu archeologů,  na území Českého Dubu a dalších lokalit dubského středověkého panství systematicky dokumentuje památky z 12. - 20. století, včetně již zaniklých.
 

  T. Edel: Českodubsko v památkách 12. - 20. století.   Cena 170 Kč

*******************************************************************************
Tomáš EDEL
Legionáři z Českodubska

Vyd. Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem a Podještědské muzeum Český Dub v roce 1990

Publikace, vydaná u příležitosti 90. výročí založení republiky a odhalení pamětní desky v Českém Dubě, je věnována problematice čs. legií, zejména však legionářům z oblasti Českodubska. Je doplněna historickými fotografiemi ze sbírek Podještědského muzea.


T.Edel: Legionáři z Českodubska       Cena 60 Kč

*******************************************************************************

Pohlednice Podještědského muzea a johanitské komendy, města Českého Dubu i širší oblasti Podještědí


*******************************************************************************

Turistické známky a turistické vizitky

   

*******************************************************************************

Turistická razítka

Zajímavé články

Kuriozity ze světa knih:

 

Nejmenší bibli

o rozměrech 5x7 mm předvedl v květnu 1997 Gejza Gabčov pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. byla nalezena ve Stříbře na půdě domu, ve kterém za II. světové války sídlilo gestapo, je psaná švabachem a pochází z roku 1857.

Nejrychlejší napsání knihy

Josef Formánek napsal za 11 hodin a 19 minut knihu létající Jaguár o rozsahu 79 stran textu formátu A6 (31 645 znaků). Psaní bylo zahájeno vylosováním tří náhodných, autorovi do té doby neznámých témat, která zakomponoval do děje knihy. Výkonu bylo dosaženo 2.-3.června 2004 v paláci knih Luxor v praze. 

Strahovská knihovna

patří k nejkrásnějším a stylově nejzachovalejším evropským knihovnám. je součástí strahovského kláštera, jenž náleží k nejvýznamnějším památkám České republiky, jeho nejstarší část nechal postavit král Vladislav II. již v roce 1140. V knihovně se nachází přes 130 000 knih, unikátní sbírka 3000 rukpisů a 2000 prvotisků, teologická literatura, atlasy, herbáře, kroniky, cestopisy a alchymistické knihy.

Nejstarším rukopisem

na našem území je zlomek evangelia sv. Marka ze 6. století s vlastnoručním přípisem Karla IV., který jej získal v říjnu 1354. Jedná se o 2 listy pergamenu o rozměrech 305x255 mm.

Nejmenší českou tištěnou knihou

je sedmijazyčný Otčenáš o rozměrech 6x6 mm, který mohou vidět návštěvníci Památníku národního písmnictví v Praze.

V raném středověku

byly knihy ručně psané a tudíž velice ceněné. Mohla si je dovolit pouze církev, univerzity a bohatí a byly často přivázány řetězy k policím proti odcizení.

Nejprodávanější spisovatelkou vůbec

je autorka detektivek Agatha Christie. Od roku 1920 bylo prodáno kolem bilionu kopií jejích děl v anglicky mluvích zemích a další bilion ve více než 45ti jazycích. Do kapsy jí může strčit jen Bible a William Shakespeare.

Česko je v první desítce

nikoli v množství pití desítek, ale v počtu vydaných knižních titulů. Česká republika se řadí v množství vydaných knižních titulů přepočtených na počet obyvatel do elitní desítky. Navzdory všem počítačům, televizím a jiným technickým vymoženostem náš národ čte. Čte hodně a všechno.

UŽITEČNÉ ODKAZY