Otevírací doba
PO   8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
ÚT   ZAVŘENO  
ST   8:00 - 11:00   12:00 - 18:00
ČT   7:30 - 11:00  
  8:00 - 11:00  

 

Kontakty

Podještědské muzeum a knihovna, p. o.

Kostelní 10/IV

463 43  Český Dub

 

IČO 750 96 188

 

Telefon: 485 147 624

 

E-mail: knihovna@cdub.cz

 

Kontakty na zaměstnance najdete ZDE.

 

 

Povinně zveřejňované informace naleznete ZDE.

Aktuality

V českodubské knihovně je také prodejní místo Evstupenky. V otevírací době knihovny je možné si zakoupit či vyzvednout  vstupenky na všechny akce prezentované na portálu. Více informací na:

https://www.evstupenka.cz/mista/70-ceska-beseda-cesky-dub

.

.

 

Od 18.5.2020 začínáme vracet vstupné za Karla Šípa a pokračujeme v předprodeji vstupenek na Podještědské divadelní slavnosti. Více informací o programu na 

http://www.divadelnislavnosti.cz/

Práce s online katalogem

Jak hledat v katalogu

 

Do připravených polí formuláře ON-LINE KATALOG - ZADÁNÍ DOTAZU zadejte hledaný termín a stiskněte tlačítko HLEDEJ. Při zadání dotazu vyplňte pouze jeden z nabízených řádků. Kliknutím na nadpis pole AUTOR nebo KLÍČOVÉ SLOVO si zobrazíte slovník termínů použitých v tomto poli.

 

S VÝSLEDKY VYHLEDÁVÁNÍ můžete dále pracovat. Vlevo dole pod seznamem máte možnost změnit hledisko ŘAZENÍ seznamu. Tlačítko ZOBRAZ DOKUMENTY, KTERÉ JSOU NYNÍ K DISPOZICI, umístěné pod seznamem knih, vymaže ze seznamu půjčené knihy.

 

Další informace o knize získáte kliknutím na název knihy. Otevře se KATALOGIZAČNÍ LÍSTEK s nakladatelskými údaji o knize. Autor a klíčová slova jsou aktivní odkazy.

 

Pod katalogizačním lístkem najdete v LOKACI EXEMPLÁŘŮ informaci o umístění knihy v knihovně a o možnosti knihu si zapůjčit. PREZENČNĚ se knihy půjčují do studovny. ABSENČNĚ se půjčují knihy domů.

 

Knihy v oddělení beletrie jsou řazeny podle příjmení autorů. K jejich vyhledání ve fondu je potřeba znát autora knihy.

 

Knihy v oddělení naučném, ve studovně, čítárně a regionu jsou řazeny podle čísel. K vyhledání knihy je potřeba si opsat čísla z levého i pravého horního rohu katalogizačního lístku.

 

Knihy s lokací sklad jsou umístěny mimo budovu knihovny. Na požádání vám je připravíme. K objednání knihy ze skladu můžete použít tlačítko OBJEDNEJ.

 

Pokud je kniha půjčena, můžete si knihu rezervovat pomocí tlačítka  REZERVUJ. K uložení rezervace potřebujete znát číslo vašeho čtenářského průkazu. Jako PIN slouží vaše datum narození ve tvaru Rok narození (poslední dvojčíslí), Měsíc, Den.


ZADÁNÍ KOMBINOVANÉHO DOTAZU


Pod formulářem na zadání dotazu naleznete odkaz KOMBINOVANÝ DOTAZ. Ve formuláři kombinovaného dotazu můžete pomocí modrých šipek měnit hlediska hledání a vztahy mezi nimi. Například pokud potřebujete hledat knihu určitého nakladatelství, knihu určitého roku vydání, více než jedno klíčové slovo apod.

 

Odkaz SOUBORNÝ KALALOG NAUČNÉ LITERATURY umožňuje vyhledávat v katalogu několika desítek veřejných knihoven. Nejedná se o knihy naší knihovny. Odkaz SOUBORNÝ KATALOG ČLÁNKŮ umožňuje vyhledávat v katalogizačních záznamech novinových a časopiseckých článků z několika desítek veřejných knihoven. Nejedná se o záznamy naší knihovny.

 

Zajímavé články

Kuriozity ze světa knih:

 

Nejmenší bibli

o rozměrech 5x7 mm předvedl v květnu 1997 Gejza Gabčov pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. byla nalezena ve Stříbře na půdě domu, ve kterém za II. světové války sídlilo gestapo, je psaná švabachem a pochází z roku 1857.

Nejrychlejší napsání knihy

Josef Formánek napsal za 11 hodin a 19 minut knihu létající Jaguár o rozsahu 79 stran textu formátu A6 (31 645 znaků). Psaní bylo zahájeno vylosováním tří náhodných, autorovi do té doby neznámých témat, která zakomponoval do děje knihy. Výkonu bylo dosaženo 2.-3.června 2004 v paláci knih Luxor v praze. 

Strahovská knihovna

patří k nejkrásnějším a stylově nejzachovalejším evropským knihovnám. je součástí strahovského kláštera, jenž náleží k nejvýznamnějším památkám České republiky, jeho nejstarší část nechal postavit král Vladislav II. již v roce 1140. V knihovně se nachází přes 130 000 knih, unikátní sbírka 3000 rukpisů a 2000 prvotisků, teologická literatura, atlasy, herbáře, kroniky, cestopisy a alchymistické knihy.

Nejstarším rukopisem

na našem území je zlomek evangelia sv. Marka ze 6. století s vlastnoručním přípisem Karla IV., který jej získal v říjnu 1354. Jedná se o 2 listy pergamenu o rozměrech 305x255 mm.

Nejmenší českou tištěnou knihou

je sedmijazyčný Otčenáš o rozměrech 6x6 mm, který mohou vidět návštěvníci Památníku národního písmnictví v Praze.

V raném středověku

byly knihy ručně psané a tudíž velice ceněné. Mohla si je dovolit pouze církev, univerzity a bohatí a byly často přivázány řetězy k policím proti odcizení.

Nejprodávanější spisovatelkou vůbec

je autorka detektivek Agatha Christie. Od roku 1920 bylo prodáno kolem bilionu kopií jejích děl v anglicky mluvích zemích a další bilion ve více než 45ti jazycích. Do kapsy jí může strčit jen Bible a William Shakespeare.

Česko je v první desítce

nikoli v množství pití desítek, ale v počtu vydaných knižních titulů. Česká republika se řadí v množství vydaných knižních titulů přepočtených na počet obyvatel do elitní desítky. Navzdory všem počítačům, televizím a jiným technickým vymoženostem náš národ čte. Čte hodně a všechno.

UŽITEČNÉ ODKAZY